Ne pare rau, perioada de dezbatere a acestei teme a expirat
17 Sep 2015, 13:08
#31
0
Foarte bune întrebări!
Să încerc şi eu să-mi dau cu părerea...
La prima...
De ce nu, dacă-şi depune "mandatul" de jurnalist. :) Ştiu că nu are mandat, e cetăţean şi el şi nu poate fi indiferent, dar... Nu cred că mergând la protest pot spune altor colegi: voi scrieţi sau povestiţi în locul meu, că eu nu pot astăzi, căci voi protesta. Cam aşa propune dşoara Anastasia Cucuruz ... Place sau nu, dar a fi jurnalist nu e o simplă profesie ca multe altele şi asta nu trebuie de uitat nici măcar în timpul protestelor. Pe bune e un privilegiu acordat de societate şi nu poate fi irosit la stânga şi la dreapta. Pe bune am zis, ştiind cum e realitatea de la noi.
La a doua...
Credibilitatea e o chestie foarte interesantă, depinde de punctul de vedere, pentru unii poate deveni mai credibil, pentru alţii invers, dar pentru puţini va fi pierdută.
La a treia...
Frumoasă întrebare, provocatoare! :)
17 Sep 2015, 14:25 #31
+1
Va multumesc pentru reactie. Sa inteleg ca avem cam aceeasi parere: jurnalistul in cadrul unui protest trebuie sa fie ochii si urechile ascultatorului. Deci, jurnalistul participa la protest in calitate de ... jurnalist si punctum. Dar cred ca ati observat cu ce se deosebesc live-urile facute din multime si cele de pe trotuar (comparatia nu este intamplatoare). Primele iti ofera un sentiment de participare, de contopire cu multimea, in al doilea caz toata atentia e pe vorbele jurnalistului, protestul propriu zis trece pe planul doi. Care din aceste procedee e mai bun, daca primul, intr-o oarecare masura, presupune si participarea jurnalistului in protest???
Multumesc.
17 Sep 2015, 12:51 #32
+1
Anastasia Cucuruz - multumesc ca ai reactionat. Daca imi permiti o sa ma dau si eu cu parerea. Da, jurnalistii sunt cetateni cu drepturi depline, ai dreptate. Insa nu trebuie sa uitam de faptul ca jurnalistii, prin ceea ce promoveaza, sunt, practic, unicii formatori de opinie publica in ceea ce priveste politicul. Atentie mare aici, mai ales in cazul mass-mediei de partid. Nu stiu cit de corect este sa-i punem pe acei colaboratori in rind cu jurnalistii independenti, stiind prea bine ca indeplinesc o comanda politica. Dar sa ne amintim de jurnalistii, oamenii de creatie care au stat la baza miscarii de renastere nationala in Moldova - prin participarea lor la proteste astazi avem o tara. Deci deocamdata si da si nu - in ce cazuri urmeaza sa aflam putin mai tarziu. Rabdare si tutun - vorba colegilor de breasla))).
17 Sep 2015, 12:40
#33
+1
Categoric au acest drept. dacă simt nevoia, de ce nu? Pe lângă jurnaliști, ei îs și cetățeni cu drepturi depline. În opinia mea, condiția ar fi doar să nu reflecte în presă evenimentele la care participă în calitate de protestatari sau altele care au legătură cu acestea. Aceste subiecte să le încredințeze colegilor de breaslă, că sunt destui.